خواندن و نوشتن فایل‌های اکسل در لاراول

لاراول شیوه‌ی جدیدی از کدنویسی را در دنیای برنامه‌نویسی php ایجاد کرده است. در این شیوه شکل دستورات برنامه‌نویسی تا حد امکان به زبان انسان نزدیک شده است و به همین دلیل خواندن کدهایی که قبلا نوشته شده‌اند و توسعه‌ی آن‌ها نسبت به قبل آسان‌تر و سریع‌تر شده است.
خواندن و نوشتن فایل‌های اکسل از گذشته یکی از مشکلات قابل توجه در برنامه‌نویسی به ویژه در محیط‌هایی غیر از ویندوز به شمار می‌رفته است.
ایجاد و خواندن اکسل در لاراول و php
با گذشت زمان، این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است. در زبان php کتابخانه‌ی  PHPExcel ابزاری بوده است که انجام این کار را بسیار در دسترس قرار داده است.

یک تیم برنامه‌نویسی با نام Maatwebsite نیز با کمک این کتابخانه و ایجاد رابطی برای لاراول ۴ و لاراول ۵ تلاش کرده است این کار را برای برنامه‌نویسان فریم‌ورک لاراول بیش از پیش آسان و در دسترس قرار دهد.

این کتابخانه Laravel Excel نام دارد. یکی از ویژگی‌های بسیار مفید این کتابخانه، پشتیبانی از قالب‌های Blade است. به این صورت که می‌توان یک قالب Blade را که خروجی جدول ایجاد می‌کند به صورت مستقیم به یک فایل اکسل( نگارش قدیم و جدید ) تبدیل کرد. فایل ایجاد شده می‌تواند در مسیری ذخیره شود یا به صورت مستقیم با امکانات لاراول دانلود گردد.

به یک نمونه کد که یک قالب Blade را به یک فایل اکسل تبدیل می‌کند و آن را دانلود می‌کند توجه نمایید.

<?php
$data = array( ... );
Excel::create( 'filename', function( $excel ) use( $data ) {
	$excel->sheet( 'Students', function( $sheet ) use( $data ) {
		$sheet
			->setRightToLeft( true )
			->loadView( 'students', $data );
	});
} )->download('xlsx');

قطعه کد بالا قالبی با نام «students» را با اطلاعات «data» فراخوانی می‌کند و خروجی ایجاد شده را که یک فایل html حاوی جدول است را با فرمت «xslx» و با نام «filename» دانلود می‌کند.
همچنین اطلاعات درج شده در جدول اکسل در برگه یا Sheet با نام «Students» ذخیره خواهد شد.
در هنگام استفاده از کتابخانه‌ی Laraval Excel امکان استفاده از دستورات PHPExcel نیز فراهم است.
یکی از ویژگی‌های مفید و کارآمد این کتابخانه، پشتیبانی از شیوه‌نامه‌های CSS به صورت درون‌خطی و یا قرار گرفته در فایل جانبی است.
همچنین امکان خواندن یک فایل Excel و پردازش اطلاعات موجود در آن با کمک این کتابخانه به آسانی در دسترس خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده‌ی نمونه کدهای مختلف می‌توانید صفحه‌ی مستندات پروژه را مشاهده فرمایید.
به عنوان نکته‌ی پایانی، برای اینکه بتوانید فایل اکسلی با متن فارسی صحیح ایجاد کنید، لازم است تا فایل html ایجاد شده، در سرآمد خود meta لازم برای تعریف charset از نوع utf-8 را داشته باشد.

این نوشته در PHP, لاراول ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۲ دیدگاه برای خواندن و نوشتن فایل‌های اکسل در لاراول

  1. پایان می‌گوید:

    خیلی عالی بود

    ممنووووووووووون

    خیلی کارم رو راه انداخت :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>